İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Kira Kontratı Örneği

Kira Kontratı Örneği

Taşınmaz sahibi ve taşınmazı kiralayan kişinin haklarının korunabilmesi ve mevcut taşınmaz kiralanırken bütün şartların yer aldığı bir kira sözleşmesi imzalanır. Bu sözleşmede taşınmazın nitelikleri, ödenmesi gereken tutar, hangi tarihler arasında ödeme yapılacağı yer alır.

Kira Sözleşmesi Nasıl Düzenlenir?

Kira sözleşmeleri, taşınmazın belirli bir süreliğine kiralandığını gösterir ve resmi evrak niteliği taşır. Taşınmazın kiralanma tutarı, ne kadar süreliğine kiralanacağı gibi bütün detaylar sözleşmede yer almaktadır. Kira sözleşmeleri kiralanan taşınmazın tipine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu sözleşmeler ev ve işyeri olmak üzere 2 farklı şekilde düzenlenmektedir.

Kira Sözleşmeleri Eksiksiz Doldurulmalıdır.

Ev sahibi ile kiracı arasında zaman zaman anlaşmazlıklar meydana gelebilmektedir. Taraflar arasında yaşanabilecek bütün sıkıntıların çözüme kavuşturulabilmesi için kira sözleşmesi koruyucu özellik taşımaktadır. Bundan dolayı da sözleşmede yer alan bütün bilgiler her iki taraf tarafından da doldurulmalıdır. Sözleşmelere noter onayı yapılması zorunlu olmamakla birlikte, yüksek tutarda kira sözleşmesi yapılması halinde genellikle noter onayı yaptırılır. Kira sözleşmeleri günümüzde basit prosedürlerle yapılmakla birlikte, ilerleyen süreçlerde birtakım soruların doğmasına sebebiyet verebilir. Bundan dolayı da kira sözleşmesi yapılmadan önce bir avukat ile görüşme yapılması daha doğru olacaktır. Böylelikle sözleşme tarafların bir arada olduğu bir yerde yapılır ve hem kiracı hem de taşınmaz sahibi kontratı doldurur. Her iki tarafın da hak kaybına uğramaması için genellikle bu yöntem tercih edilmektedir. Özellikle de bir işyeri kiralanırken bu yönteme başvurulmaktadır.

Kira Kontratında Yer Alması Gereken Bilgiler Nelerdir?

Kira sözleşmesinde her iki tarafın da ismi ve açık adresleri yer almalıdır. Kiralanacak olan taşınmazın adresi ve kiranın başlangıç ve bitiş tarihi de sözleşmede yer verilmelidir. İlerleyen zamanlarda yaşanan en büyük sıkıntılardan bir tanesi taşınmaz için belirlenen kira tutarıdır. Bu tutar, kira başlangıç tarihi ve sözleşme bitiş tarihi ibareleri sözleşmede yer lamalıdır. Ev için eğer depozito ödemesi alınacak ise, ne kadarlık bir ödeme yapıldığı ve depozitonun teminatları sözleşmede yer almalıdır. Taşınmazda yer alan ekstra bir durum varsa öneğin boyası, kalorifer petekleri vs. bunlar da sözleşmede yer almalıdır.

Kira Sözleşmesinin Feshedilmesi

Kira kontratının feshedilmesiyle ilgili hükümler Borçlar Kanunu kapsamında düzenlenmiştir. Kiracı ödeme yapması gerektiği tarihte ödeme yapmaz ise ev sahibi yazılı belge ile son ödeme tarihini bildirmelidir. Genellikle bu süre 30 günü aşmamaktadır. Belirtilen süre zarfında da ödeme yapılmaz ise kira sözleşmeleri feshedilebilmektedir. Böylelikle ev veya işyerinde kiracı olarak bulunan kişi tahliye edilmektedir. Eğer kiracı kontratta yer alan ibareleri eksiksiz olarak yerine getiriyor ise, isteğe bağlı olarak evde çıkarılamaz. Yasal prosedürler gereği ev sahibinin isteğe bağlı olarak kiracının çıkmasını istemesi söz konusu olamaz. Ancak kiracının yaşamını yitirmesi halinde mirasçılar sözleşmeyi feshedebilmektedir. Ancak mirasçılar eğer kiralanan taşınmazda ikamet etmeye devam edecek ise, kira tutarını ödedikleri müddetçe taşınmazdan çıkarılamaz. 

Emlak işlemleri ile ilgili detaylı bilgiler için yalovada emlak sitemizi ziyaret edebilirsiniz


Yararlı Bilgiler
0 531 2683976

yalovadaemlak.com, Tüm Hakları Saklıdır.

Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir